Valószínűleg Don Quijote teljesen kiborulna az újfajta, lapát nélküli szélturbinák láttán. Pedig a rezgéssel energiát termelő oszlopok sokkal olcsóbb áram előállítására lesznek képesek, mint az óriási propellerek.
A világ normálisabbik felén már teljesen megszokott, hogy nem orosz atomerőművekből, hanem inkább alternatív energiaforrásokból, például szélenergiából nyerik az áramot. Ehhez persze hozzátartoznak a nagy forgólapátos szélturbinák, amelyeket az utak mentén lehet látni egy-egy vidéki kiruccanás alkalmával. Na, ennek a látványnak lehet hamarosan vége, egy Vortex Bladeless nevezetű spanyol cég ugyanis éppen egy lapát nélküli szélturbina fejlesztésén dolgozik.
A képet innen nyúltuk: http://www.wired.com
Az újfajta szélturbinák inkább hasonlítanak egy nagy imbolygó petrezselyemre, mint a jól megszokott óriásventilátorokra. Az ötletet az amerikai Tacoma-híd 1940-es leszakadása adta, pontosabban a leszakadás oka, az erős szél okozta rezonancia. Amikor ugyanis a szél egy bizonyos tárgyba ütközik, örvény keletkezik, amely rezegtetni kezdi azt a bizonyos tárgyat, mondjuk egy fehérrépa alakú szélturbinát. A Vortex Bladeless turbinái pont ennek a jelenségnek az előnyeit használják fel arra, hogy elektromos áramot állítsanak elő.
A szél tehát rezegtetni kezdi a turbina felső részét, amely így mozgásba lendül, a felső és az alsó rész között található mágnesek pedig felgyorsítják ezt a mozgást. Az egész nagyjából úgy működik, mint egy mágneses generátor, amely a mechanikai energiát elektromos árammá alakítja át. A szélturbinák szén- és üvegszálakból készülnek, kb. hat méter magasak, és első körben 4 kilowatt teljesítményre lesznek képesek. Ez elég lehet egy kisebb üzem vagy egy háztartás áramellátására.
Az új típusú szélturbinák előállítása és üzemeltetése is olcsóbb lesz a hagyományos forgólapátos szélerőműveknél. Előzetes becslések szerint nagyjából 50 százalékkal olcsóbb áramot lehet majd előállítani a Vortex turbináival, ráadásul még a madarakat sem ijesztik el, mivel szinte hangtalanul működnek. Mondjuk azt még nem tesztelték, hogy esetleg fészkelni is tudnak-e rajta az erre igényt tartó madarak, mindenesetre igencsak ígéretes innovációról van szó, még akkor is, ha valószínűleg nem ez fogja forradalmasítani a Föld megújuló energiaforrásait.
(Via ScienceDump, Phys, IFLScience, Wired)