Az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok jelentik manapság az egyik legnagyobb egészségügyi problémát. A megoldást sokan keresik, most éppen az emberre ártalmatlan vírusokkal szorítanák vissza a rezisztens kórokozók terjedését.
Nagy bajok lehetnek még az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok miatt, az Egyesült Államokban például évente legalább kétmillió embert betegítenek meg a rezisztens baktériumok, és közülük úgy 23 ezer bele is hal a betegségbe. Ez az adat egy 2013-as jelentésből származik, a kormányzat pedig már akciótervet is készített, hogy ezeket a számokat valahogy lejjebb faragják. Hasonló a helyzet Európában és tulajdonképpen mindenütt. Egy brit szakértőcsoport arra jutott, hogy ha a helyzet nem javul, akkor bizony 2050-től évente akár 10 millió ember is meghalhat az ellenálló kórokozók miatt. Mind meghalunk, röviden.

Hogy mindezt elkerüljük, egy rakás kutató keres megoldást az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok megfékezésére. Izraeli kutatók például olyan bakteriofág vírusokkal kísérleteznek, amelyek specifikusan baktériumokat támadnak meg. Ezeknek a vírusoknak csupán annyi a hátránya, hogy a baktériumok velük szemben is képesek rezisztenciát kialakítani, ráadásul elég bonyolult lenne a bakteriofágokat pontosan a fertőzött szövetekbe juttatni. A Tel-Avivi Egyetem munkatársainak azonban most úgy tűnik sikerült megoldani ezeket a problémákat.
A kutatók kétféle vírust állítottak elő, az egyik simán megöli a baktériumokat, a másik viszont olyan géneket juttat beléjük, amelyek egyrészt ellenállóvá teszik a vírus gyilkos verziójával szemben, másrészt pedig bezavarnak az antibiotikum-rezisztenciát segítő gének működésébe. Így a baktériumok újból érzékenyen fognak reagálni a gyógyszerekre, és amelyek esetleg megmenekültek volna a második típusú vírusoktól, azokat a gyilkos bakteriofágok szépen elpusztítják. A két vírus kombinációja meggátolja, hogy a baktériumoknál ellenállás alakuljon ki a második típusú vírussal szemben.
Ezzel a megoldással a baktériumok gyakorlatilag az összes antibiotikumra érzékenyek lesznek, ráadásul nincs szükség arra, hogy a szervezetbe juttassák a vírusokat. A kutatók ugyanis kimondottan külső használatban gondolkodnak, például kézfertőtlenítőkben és mindenféle kórházi felületen hasznosítanák a vírusokat. Már csak egy problémát kéne elhárítani a fejlesztéssel kapcsolatban, a legtöbb bakteriofág ugyanis csak egyfajta baktériumot tud megtámadni, ezért a jövőben azon dolgoznak majd, hogy olyan mutáns vírusokat hozzanak létre, amelyek többfajta kórokozóval is elbírnak majd.